PROSLAVA DANA ŠKOLE 29.05.2014. Lužec i Ham Pokojec

Autor: Melita Jeremić, 1. 6. 2014.

Učenici od 1. do 4. razreda Dan škole su proslavili u prekrasnom Lužecu okruženi vodom, šumama i livadama na kojima nije bilo kraja dječjem veselju i raznovrsnim igrama. Jednako tako veselo i zabavno bilo je i učenicima od 5. do 8. razreda koji su ove godine otišli na Ham Pokojec.

Naš mali  bijeg uz Dan škole

Kako ponekad previše brinemo  o ishodu nekog  puta i organizacije istog, pokazalo nam se u četvrtak 29. svibnja 2014. Svi smo strepili oko vremenske prognoze pomalo panično prateći sve postojeće meteorološke portale i  aplikacije. Nijedna na kraju nije bila toliko pouzdana da obistini svoje strašno predviđanje o pljuskovima i vjetru sjevercu „ kozodercu“.

Unatoč nebeskim silama koje su se meškoljile, Osnovna škola Sračinec prošla je bezbolno i u apsolutnoj milosti plavetnoga   svoda te se otisnula, doduše autobusima, na proslavu svoga dana - Dana škole u obližnja izletišta Lužec  ( učenici 1.-4. razreda) i Ham- Pokojec ( učenici 5.-8. razreda).

Svi smo proveli dan u prirodi istražujući, planinareći, uranjajući  se namjerno u blato, penjući se i 5 puta na isti vrh, polijevajući se, vrišteći zbog dobrohotnih zmijica, pokušavajući klackalicama transportirati cijele razrede ... nekud, pjevajući, plešući ...

LUŽEC

HAM POKOJEC

Učenicima 5.-8. razreda baza je bila Planinarski dom Lujčekova hiža koji se nalazi na malom travnatom prijevoju zvanom Ričkov krč, između vrhova Hama (679 m) i Rudskoga gupca (595 m). (Dom je prije nosio naziv Ham-Pokojec, a sadašnje ime dobio je po nadimku legende zagorskog planinarstva Ljudevita Hercega.) Domaćini su nam pomogli vodom, kokicama i sladoledom da ispunimo tijelo dodatnom   energijom, a za ostalo su se pobrinuli  sendviči i grickalice iz ruksaka.

Do Doma  smo stizali na 2 načina: klasično po putu prema Belskom Dolu i malo obilazno kroz šumu i mali kanjon potoka.

Tradicionalno smo odigrali nogometnu utakmicu između učenika i učitelja, ali rezultat je zamro negdje u šumi. Svakako najveća atrakcija ovog susreta bio je tečaj gumi-gumija za mlađe  naraštaje koji  je  uz svesrdnu pomoć brojnih učiteljica predvodila  učiteljica Margareta Skuhala Juričić.

Plesalo se, drijemalo, klackalo, trčalo, urlikalo, tužakalo i skakalo do samoga kraja. Naposljetku većina učenika  nije   ni željela kući. Sunce nas je opeklo, pelud „nakihala“, ali smo bili veseli što smo se malo udaljili od svakodnevnih prostora i briga.