ŠKOLE ZA AFRIKU

Autor: Melita Jeremić, 23. 4. 2016.

Uključivanjem u projekt Škole za Afriku učenici OŠ Sračinec postali su svjesniji činjenice da je za većinu afričke djece obrazovanje jedini način da se izvuku iz siromaštva. Samo oni koji znaju čitati, pisati i računati mogu se nadati bolje plaćenom poslu kad odrastu. No, školovanje je i mnogo više od pripreme za rad – pomaže djeci da se zaštite od bolesti koje haraju u siromašnim područjima. Također, manje je vjerojatno da će obrazovana djeca postati žrtve nasilja, zlostavljanja, ropskog rada ili da će biti prisiljena postati djeca vojnici. Kad odrastu i sama će ulagati u napredak svoje zajednice.

U sklopu programa ŠKOLE ZA AFRIKU  sredstva se prikupljaju za djecu 13 najugroženijih afričkih zemalja. Trenutno su sredstva usmjerena na izgradnju školske infrastrukture i opremanje školskih učionica potrebnim materijalima na području BURKINE FASO.

Osnovni cilj uključivanja u projekt je omogućiti pristup obrazovanju  za djecu i mlade diljem Burkine Faso.

Naš je zadatak bio organizirati aktivnosti putem kojih ćemo učenicima izgraditi svijest o tome da njihova pomoć pruža djeci u Burkini Faso priliku da uče i borave u pravim učionicama s pitkom vodom i sanitarnim čvorovima, da imaju školske knjige i pribor, sportsku opremu  i sve što im je potrebno za školovanje.

To smo i učinili na brojne načine, a završnicu i predstavljanje svih aktivnosti centrirali smo na sam Dan planeta Zemlje kada smo jedni drugima u sportskoj dvorani pokazali što smo sve naučili, ali i kako smo pomogli svojim velikim srcem. Izložba plakata, keramičkih posudica, igračaka i ostalih rekvizita vezanih uz Afriku narednih će se dana moći razgledati u školskoj knjižnici.

Oglasne ploče (flomasterima ukrašeni slonovi i 55 zastavica afričkih država

David Slavik, 8.c - prezentacija Afrika

Ravnateljica škole Lidija Valec pozdravlja prisutne i pohvaljuje sve uključene u pripremu programa.

3. razredi - pjesma otvorenja programa Aya Ngena

Voditeljica programa - Antonija Kovačić, 7.a

Učiteljica Janja Žnidarić - priča iz Afrike (prezentacija)

Koordinaorica projekta Škole za Afriku u OŠ Sračinec - stručna suradnica pedagoginja Melita Jeremić  (ciljevi i realizacija projekta)