Parlaonica na temu: "Hrvatski navijači su najgori"

Autor: Tamara Šobak, 29. 4. 2019.

(Tekst pripremila: Snježana Tramburovski, učiteljica hrvatskog jezika i voditeljica Debatnog kluba OŠ Sračinec)

Hrvati su najgori navijači

Međunarodna nogometna federacija kaznila je Hrvatski nogometni savez s 13.000 švicarskih franaka zbog nekoliko incidenata naših navijača za vrijeme utakmice protiv Argentine.“

„Disciplinska komisija Fife kaznila je Hrvatski nogometni savez sa 70.000 švicarskih franaka nakon utakmice s Danskom.“

„FIFA kaznila je Hrvatski nogometni savez s 50 000 švicarskih franaka zbog uvredljivog skandiranja navijača na utakmici sa Srbijom na Maksimiru. FIFA je dva mjeseca nakon utakmice sa Srbijom izrekla novčanu kaznu HNS-u zbog propusta u organizaciji utakmice, a identificirali su čak "sedam različitih nacionalističkih napjeva, koji bi na Balkanu lako mogli izazvati mržnju i diskriminaciju."“

Samo su neki od natpisa koje često čitamo u sportskim vijestima iz čega se može zaključiti da su tučnjava i neredi sastavni dio navijačkog života koji često nazivamo huliganizam.

Naziv huligan britanske su novine počele upotrebljavati sredinom pedesetih godina prošlog stoljeća izražavajući ozbiljnu zabrinutost za probleme koje je izazivala frustrirana mladež. Ime huligan dolazi od irske imigrantske obitelji Hooligan ili Houlilan (ne zna se sa sigurnošću koji je od ovih naziva točan) koja je u 19. stoljeću terorizirala East End London. Huliganstvo se pojavljuje  na utakmicama kao fenomen u Velikoj Britaniji koji u ostale dijelove Europe stiže desetak godina kasnije.

Provokativnost ove teme zainteresirala je polaznike Debatnog kluba škole i njoj su posvetili osam mjeseci istraživanje te napravili debatu na tu temu koja se održala 17. travnja 2019. u holu naše škole.

Lea Jakupak, Ivona Vček i Dorijan Lopac zastupali su tezu kako su hrvatski navijači najgori i u svojim govorima i odgovorima na pitanja poprilično nas posramili i zabrinuli iznoseći brojne slučajeve nereda, tučnjava, rasističkih i nacionalističkih ispada u kojima su se navijačke strasti ogolile do najprimitivnijih nagona. No, suparnička skupina na čelu s Karlom Šutalom, Ivom Kadi i Tinom Levanićem iznijela je niz primjera u kojima se pokazalo da su navijači jednako agresivni i u nekim drugim državama poput Engleske, Poljske, Rusije, Argentine, Srbije…

Ono što je bilo posebno zanimljivo jest da su našu publiku (učenike viših razreda) šokirali podatci i opisi sukoba navijača i niske kazne predviđene Zakonom za nasilje i posljedice nasilnih sukoba (izazivanje nečije smrti ili invaliditeta). Polemika se tako preselila na problem poriva za nasilnim ponašanjem na sportskim događajima.

U konačnici debatu su sudile naše učiteljice: Jelena Ribić, Tamara Šobak i Janja Žnidarić i zadatak im nije bio nimalo lak. Svaka od njih izrazila je svoje zgražavanje i osudu nasilnog ponašanja, no presudu su ublažile prema hrvatskim navijačima i zaključile da oni ipak nisu najgori obrazloživši svoju odluku i time dali svoj glas negacijskoj skupini.