Terenska nastava iz povijesti za učenike 8. razreda Varaždinske županije

Autor: Tamara Šobak, 10. 6. 2019.

(Tekst pripremila: Margareta Skuhala Juričić, učiteljica povijesti)

U organizaciji Varaždinske županije i Udruge antifašista Varaždinske županije održana je terenska nastava iz povijesti za učenike osmih razreda naše županije. Na ovom korisnom „povijesnom putovanju“ sudjelovale su i naše osmašice Patricija Šupljika i Lucija Martinec.

Učenici su posjetili Topusko gdje su učili o povijesnim činjenicama vezanim za stvaranje Federalne Države Hrvatske u vrijeme 2. svjetskog rata, te vidjeli ostatke velike srednjovjekovne crkve i park. Upoznali su se i s činjenicom da su strari Rimljani u Topuskom otvorili toplice i da one postoje do danas. Vožnjom kroz Glinu, Vojnić, Karlovac učenici su upoznali dio Hrvatske koji nazivamo Banovina. Na Petrovoj gori autobusom smo se odvezli do vrha Velik Petrovac gdje smo pogledali spomenik koji je podignut u vrijeme SFRJ u spomen na antifašističke borce. Vidjeli smo posljedice uništenja spomenika, ponovili činjenice o srednjovjekovnoj hrvatskoj povijesti i pogibiji posljednjeg kralja hrvatske krvi Petra Svačića prije dolaska mađarske dinastije na prijestolje. Posjetili spomen područje Partizansku bolnicu u šumi, odigrali kviz za provjeru znanja. Na našem putovanju autobusom natpisi „pazi mine“ usput podsjetili su nas na razdoblje Domovinskog rata.