DANI KRUHA - dani zahvalnosti za plodove zemlje

Autor: Melita Jeremić, 22. 10. 2014.

Jesen je zamirisala oko nas i prošarala naše  svakodnevne poglede najtoplijim tonovima
crvene i žute. Sunce joj je veliki zagovornik i lijepo se pretaču njihove čarolije u trpeze bogate  sjemenkama, bućama,  voćem  i povrćem. Šušte sagovi otpalog lišća dok se približavamo našoj školi, kroz ciku i  dozivanje čuju se komentari o najljepšim i najneobičnijim tikvama i tikvicama. Tako već tjedan dana zvučna kulisa bruji oko nas!

Organizirali smo u školi razgovore o  kulturi ophođenja prema kruhu i zbrinjavanju njegovih ostataka, upoznali smo se sa životnim ciklusom poljoprivrednih kultura (žitaricama, voćem i povrćem), organizirali smo izložbe (buća, tikava, bundeva i tikvica) i  održavali satove razrednika predavanjima  na temu pravilne prehrane. Ispekli smo kruh na desetak načina, spleli pletenice bogate zrnjevljem, priredili prikaze literarnih radova, likovnih radova djece i učenika na temu Dani kruha – dani zahvalnosti za plodove zemlje.
U petak  17. listopada 2014. odlučili smo  sve to skupa prezentirati.
U prekrasnoj gomili šarenih tikava odabrali smo  one koje se ističu veličinom ili malenošću ili neobičnošću!

Povjerenstvo  u  sastavu: Mirela Briševac, Ana Šoštarić i Martina Hrastić odabralo je najmanju tikvu  u 1. a.
Laskava titula  neobičnih  tikava dodijeljena je:
1. mjesto 1. a
2. mjesto 2. d
3. mjesto 3. b.
Najveća tikva   ubrana je u 7. a  i teška je 7.80 kg!
Neobične tikve u nižim razredima  raspodijelile su se:
1. mjesto 6. b
2. mjesto 6. a
3. mjesto 5. c.
Povjerenstvo Svibovca Podravskog  u sastavu: Mirjana Auker, Sanja Flegar, Mihaela Novak i  Dubravka Liber izabralo je sljedeće pobjednike:

1. NAJMANJA TIKVA:  Stella Novak 4. c
2. NAJVEĆA TIKVA  Leda  Mihin  1. c
3. NAJNEOBIČNIJA TIKVA  Dario Vrhovec 2. c
4. NAJZANIMLIJIVIJA TIKVA  Benjamin Kosec 3. c
5. NAJLJEPŠA TIKVA   Vito Vujnovac  1. c.

U četvrtak i petak posjetio nas je, u vrijeme blagovanja našeg objeda, župnik Župe Sračinec, vlč. Siniša Dudašek te blagoslovio kruh i pecivo koje su djeca kod kuće napravila uz pomoć roditelja i donijela u školu.
Kruh se potom razlomio i razdijelio po razredima na sveopću radost gurmanskih nam navada i smirenoga duha. Najljepši uradci poslani su na Županijsku smotru zadruga.
Jesen je čarolija. Vrijeme sakupljanja i pospremanja svega onog što su ljudske ruke marljivo činile u vrtovima, poljima i vinogradima tijekom godine  i što je priroda nesebično poklonila. Malo smo zastali u žurbi naše svakodnevice, udahnuli miris opojenosti, okusili sočnost jesenskog vrenja života i zahvalili za plodnost kojoj smo bili svjedoci.

Snježana Tramburovski

U PŠ Svibovec Podravski, u četvrtak 16.10.2014., obilježili smo Dane kruha. Na samom početku našega slavlja učenici su nas počastili prigodnim recitacijama. A nakon toga je župnik župe Sračinec, vlč. Siniša Dudašek, blagoslovio pekarske proizvode, koje su djeca kod kuće napravila uz pomoć roditelja i donijela u školu.

Dio atmosfere prenosimo putem fotografija.

Sandra Priher