VRT ZDRAVLJA I LJEPOTE - odabir biljaka

Autor: Melita Jeremić, 9. 10. 2015.

Osim što omogućavaju život na Zemlji i osnova su naše prehrane, biljke se koriste i za liječenje, za čuvanje hrane,  začinskim biljem se poboljšava okus i olakšava probava hrane, biljke pročišćavaju i osvježavaju zrak, sastojak su mnogih kozmetičkih preparata,  a svojom ljepotom ukrašavaju i oplemenjuju naš životni prostor.

Kako bismo učenicima pokazali svu raznolikost primjene biljaka, u sklopu odgoja i obrazovanja za održivi razvoj tijekom školske godine 2015./2016. u našoj školi će se provoditi projekt  Vrt zdravlja i ljepote.

Cilj projekta je osmisliti Vrt zdravlja i ljepote u školskom dvorištu u kojem će učenici saditi, uzgajati i sabirati ljekovite i začinske biljke. Istražiti  kako se one mogu koristiti za liječenje, u kulinarstvu i kozmetici. Od sabranih biljaka napraviti različite proizvode, i prodavati ih na izložbama radova školske zadruge.

Obrazovna postignuća:

Upoznati različite ljekovite i začinske biljke.

Razlikovati ljekovite od otrovnih biljaka.

Pronaći ljekovite  biljke koje rastu u okolini naše škole.

Istražiti ljekovita svojstva odabranih biljaka, načine njihove primjene i kako ih ne treba primjenjivati.

Zasaditi, uzgojiti i sabirati biljke.

Koristiti ubrane biljke za proizvodnju čajeva, krema, masti, macerata,, tinktura, mirisa, začinskih i ljekovitih ulja.

U razredima i u školskom hodniku napraviti sandučiće zdravlja i ljepote.

Pripremiti proizvode za prodaju.

Poticati kreativnost, timski rad i poduzetništvo.

Naglašavati važnost proizvodnje vlastitog ljekovitog i začinskog bilja, bez pesticida i umjetnog gnojiva.

Povezati organsku proizvodnju sa zaštitom prirode  i održivim razvojem.

Istaknuti kako uzgojem biljka u vlastitom vrtu smanjujemo naš ekološki otisak i otisak ugljika.

Razvijati učeničke kompetencije, poduzetnost i inovativnost.

Istaknuti da sakupljanje i uzgoj ljekovitog i začinskog bilja može biti  buduće zanimanje nekih učenika.

U petak, 9. listopada 2015.g. predstavnici razrednih odjela okupili su se u holu škole te su izvlačenjem odabrali biljku koju će tijekom cijele školske godine istražiti, posaditi i korisno upotrijebiti.

Rezultati su slijedeći:

1.a - Divlja ruža