35. Smotra dječjeg kajkavskog pjesništva "Dragutin Domjanić"

Autor: Melita Jeremić, 26. 10. 2015.

U subotu 24. listopada 2015. učenice OŠ Sračinec Nika Kovačić (mentor: Mirela Briševac) i PŠ Svibovec Podravski   Lara Herceg (mentor: Sanja Flegar)sudjelovale su sa svojom učiteljicom hrvatskog jezika Mirelom Briševac na 35. Smotri dječjeg kajkavskog pjesništva „Dragutin Domjanić“ u Svetom Ivanu Zelini, popularno nazvanoj „Mali Kaj u Zelini.“

Mladi pjesnici najprije su pozdravljeni u Gradskoj vijećnici, a Smotra je nastavljena u dvorani „Kraluš“ Pučkog otvorenog učilišta Sv. Ivan Zelina. Na ovogodišnji natječaj javile su se 73 osnovne škole s ukupno 455 učeničkih radova, od čega je Ocjenjivačko povjerenstvo u sastavu dr. sc. Ivo Kalinski, prof. dr. sc. Joža Skok i dr. sc. Božica Pahur za objavu u zbirci „Čarobni sviet“ odabralo njih 75. Sve se to odvijalo pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva kulture RH i Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, te uz supokroviteljstvo Zagrebačke županije i Grada Sv. Ivana Zeline. Program je vodio poznati dramski umjetnik i glazbenik Adam Končić, a pauze između izvođenja upotpunjene su dramskim i glazbenim sadržajem u kojemu su sudjelovali učenici škola sudionica. Nikin „Ftiček“ te Larin „Muaj Snuppy“ dvije su od pjesama izabrane za zbirku. Nika je svoju pjesmu i izvela na sceni te zaradila velik pljesak, a primjerak zbirke nalazi se u knjižnici naše škole tako da je mogu pročitati svi učenici. Literarna grupa naše škole, koju pohađaju navedene učenice, time je još jednom pokazala brigu za njegovanje zavičajnog pjesničkog izraza te se nadamo kako će ovaj uspjeh biti poticaj i ostalima da se uključe i postanu mali kajkavski pjesnici. Čestitke Niki i Lari!