KNJIŽEVNIK U ŠKOLI

Autor: Melita Jeremić, 2. 12. 2015.

U utorak, prvog dana prosinca posjetio nas je književnik Božidar Prosenjak, autor priča Miš i Sijač sreće i romana Divlji konj koji se čitaju u osnovnoškolskoj lektiri. Susretu su prisustvovali učenici drugih, trećih i četvrtih razreda te nekoliko učenika knjigoljubaca viših razreda. Književnik je na zanimljiv  i humorističan način pričao o svojem djetinjstvu i odrastanju, polasku u školu i o svojoj učiteljici, o dječjim dogodovštinama koja se pamte cijeli život. Učenici su iz njegovog pripovijedanja mogli saznati da su učenički problemi, ali i radosti ostali isti jer se usprkos mobitelima i računalima i danas djeca smiju, strahuju ili se ljute na sličan način.

Božidar Prosenjak napisao je puno priča koje je objavio u knjigama, ali i časopisima kao što su Smib, Modra lasta, Prvi  izbor, Radost itd. Uz mnogobrojne slikovnice najpoznatija je dječja knjiga Sijač sreće koja ima i svoju scensku izvedbu. To su crtice iz piščevog djetinjstva, a sve što tišti ili veseli likove iz priča i danas susrećemo kod dječaka i djevojčica.  Osim priča i pjesmi s dječjom tematikom, poznat je njegov roman Divlji konj, alegorijska priča o odrastanju. Pisac kaže da je to „knjiga o Ljubavi u kojoj je ispisana poruka Neba Zemlji o njezinu opstanku“. Roman je dobio dvije najuglednije nagrade za dječju književnost i književnost za mlade u Hrvatskoj, a to su nagrada „Grigor Vitez“ i nagrada „Ivana Brlić –Mažuranić“.

Do sada je objavljeno dvadesetak njegovih izdanja.