SUSRET S PISCEM - ŽELIMIR HERCIGONJA

Autor: Melita Jeremić, 4. 12. 2016.

U srijedu, posljednjeg dana mjeseca studenog 2016.g., našu školu posjetio je pisac Želimir Hercigonja. Predstavio se drugim, trećim i šestim razredima.

U srijedu, 30.11.2016. ugostili smo Želimira Hercigonju, književnika mlađe generacije čije su knjige uvrštene u lektiru za osnovnu školu. Smatraju ga uspješnim bajkopiscom pa je tako najpoznatija njegova životinjska priča Poštar Zeko Brzonogi, ali i slikovnica Vodenjak i stara kruška, Prašnjavko ili Kjel – crna labud ptica koje su objavljene u knjizi Bajkovnica. Maštovite likove i motive Hercigonja crpi iz prošlosti, ali i iz svog djetinjstva koje je proveo u slikovitoj  zagrebačkoj četvrti Trešnjevka.

Osim bajke i priče ovaj pisac, po zanimanju pravnik, piše i romane, poeziju i scenarije. Ostala djela su Maslačkova kruna, Zvjezdica Sjevernjača, Princeza Pif i druge bajke, a za tinejdžere je napisao roman Tajni leksikon i nastavak Tajni leksikon 2 koji je upravo izašao. Knjige su mu objavljene i izvan Hrvatske, u Sloveniji i Južnoj Koreji.

Susretu su prisustvovali učenici drugih, trećih i šestih razreda koji na svom popisu lektire imaju priče i romane Želimira Hercigonje. Književnik je odmah uspostavio komunikaciju s učenicima pitanjem koliko vole čitati i koje pisce poznaju. Mobitelom je najprije pozvao književnicu Sanju Pilić, inače svoju dobru prijateljicu, a kasnije i Silviju Šesto također sve poznatiju autoricu romana za mlade. Učenicima nižih razreda napamet je recitirao svoje šaljive pjesme ili čitao ulomke iz priča.

Želimir Hercigonja je napisao preko 30 knjiga, a na pitanje zašto je postao pisac rekao je kako jednostavno obožava pisati i da mu je to valjda božji dar. Šestaše je pokušao pridobiti da pročitaju njegov  roman Tajni leksikon kao i nastavak tog romana, a koji je namijenjen učenicima viših razreda osnovne škole. Bilo je još puno pitanja poput onih koja vam je najdraža knjiga ili koliko vam treba vremena da napišete jedno književno djelo, no najvažniji zaključak ovog susreta svakako je taj da nam čitanje može biti užitak te pomaže da se bolje i ljepše izražavamo.