> NASTAVA

GODINA ČITANJA

Autor: Melita Jeremić, 20. 10. 2021.

Aktivnosti koje najavljujemo i koje provodimo

U našoj školi tijekom ove školske godine odvijat će se niz aktivnosti vezanih uz promicanje čitanja. To nam je važan, ne samo obrazovni, nego i zdravstveni i odgojni segment koji je izvor svih važnih znanja i vještina koja skupljamo u životu. Nastojat ćemo tijekom godine osvijetliti najrazličitije segmente važnosti čitanja na naše mentalno zdravlje, na kvalitetu slobodnog vremena, na razvoj kreativnog razmišljanja i promišljanja novih ideja.

Čitanju ćemo nastojati pristupiti iz najrazličitijih perspektiva. Odabrat ćemo raznolikost, slobodu izbora, dobru uputu, ali i osvijestiti da nam izdvojen prostor i vrijeme trebaju jednako tako kao i sve vrijeme školskih i drugih obaveza.

OŠ Sračinec čita

15. listopada 2021. održali smo dan čitanja u našoj školi. Na svim se satovima čitalo najrazličitije tekstove (povijesne zapise i priče, matematičke zgode, sportske biografije, biografije slavnih umjetnika i znanstvenika, romane, neknjiževne tekstove i dr.). Svi učitelji i učenici lijepo su se uključili u čitanje i izrazili zadovoljstvo i užitak ovako provedenim vremenom.

Izložbe, predavanja, tematska čitanja, posjete galeriji

U školi se trenutno radi na materijalima za izložbu koja će tematizirati što čitaju naši roditelji, djedovi i bake…

23. studenog 2021. za učitelje je najavljeno predavanje o utjecaju čitanja na ljudski mozak dr. sc. Anite Peti-Stantić koje će se odvijati pomoću videokonferencije.

Provode se i školski projekti čitanja suvremene poezije i upoznavanja najslavnijih stanovnika našeg kraja; ove godine bit će to Miljenko Stančić. Djeca će iz Likovne grupe i Debatnog kluba istražiti životopis slavnog varaždinskog slikara, posjetiti njegovu rodnu kuću, grob i u Gradskom muzeju čitati knjige iz njegove biblioteke te se upoznati sa slikarstvom ovog velikana.

Očekujemo i literarne i likovne radove inspirirane njegovim motivima.   U drugom polugodištu nastojali bismo posvetiti istraživanje Ivi Režeku, također velikom slikaru.

Tijekom listopada i studenog 2021. održavat će se kvizovi i radionice povezane s čitanjem u prostoru školske knjižnice.

Svakodnevno djeca mogu pratiti video materijale koje nam je poslalo Ministarstvo kulture i medija s temom poticanja čitanja.

Nastojat ćemo provesti sve ideje koliko će nam epidemiološka situacija to omogućiti i nadamo se time obogatiti našu školsku sadržajnost.

Snježana Tramburovski