GRAĐANSKI ODGOJ - Trči, skoči, u pijesak se smoči!

Autor: Melita Jeremić, 10. 4. 2024.

U Osnovnoj školi Sračinec ove se  godine u sklopu Građanskog odgoja i obrazovanja provodi projekt s ciljem osvješćivanja važnosti tjelesne i zdravstvene kulture, a i aspekata odgoja koji bi djecu i mlade trebali usmjeriti na rješavanje stresa i nošenje sa životnim situacijama na zdraviji način, kako u školi, tako i u slobodno vrijeme.

Tekst pripremila: Margareta Skuhala Juričić

Temeljna postavka naše škole je kvalitetna nastava pa tako i nastava TZK, stoga se prema željama učenika i učitelja odlučilo da aktivnosti GOO ove godine budu usmjerene upravo na tjelesno i mentalno zdravlje učenika. U rujnu smo donijeli odluku da se projekt zove „Trči, skoči, u pijesak se smoči“ zbog želje da se učenicima omogući i skakanje u dalj na satu TZK jer školsko dvorište nema adekvatan pješčanik, kao ni prostor za bacanje kugle. Domari su nabavili sve što je potrebno za izradu pješčanika i staze na dvorištu škole te se vrijedno primili posla, a naši su učenici, oni koji vole posegnuti za alatom i malo raditi na zemlji, prihvatili izazov i tijekom slobodnih sati pomogli domarima. Ponosni smo na njih. Osim ove aktivnosti, u sklopu GOO svi su učitelji škole sa učenicima pogledali jednu sportsku emisiju ili sportsko natjecanje na satovima razrednog odjela kako bi učenike potaknuli na sudjelovanje u nekom sportu, odlasku na treninge ili jednostavno slobodnu igru na otvorenom. Nakon gledanja emisije razgovaralo se o sportovima koje učenike zanimaju i u kakve su aktivnosti uključeni.

Učenici Povijesno-etnografske grupe istraživali su o povijesti sporta, a najviše su se pozabavili Olimpijskim igrama te istražili njihovu povijest. Zanimljivo je bilo čitati i tražiti u knjigama i na internetu kako su se stari Grci natjecali u raznim sportskim disciplinama, kako su igre natjerale Grke da prestanu sa svim ratovima u čast bogu Zeusu kojem su igre bile posvećene. Kao rezultat tog istraživanja nastao je jedan plakat koji je izložen na Danu Građanskog odgoja i obrazovanja u Osnovnoj školi Sračinec.

Na Dan građanskog odgoja i obrazovanja, u ponedjeljak imali smo čitav niz aktivnosti. Pedagoginja škole, Melita Jeremić u dvorani škole napravila  je veliku radionicu za učenike 5. i 6. razreda pod nazivom „Sportom protiv stresa i nasilja“. Psihologinja škole je održala radionicu za učenike 1. i 2. razreda pod nazivom „Sport nam nosi fizičko i mentalno zdravlje – volim trčati i skakati.“

Jedna od aktivnosti učenika je da su učenici 4. razreda pripremili izlaganja o sportovima za svoje suučenike iz razreda kao i za učenike 3. razreda. Učenici su imali ulogu učitelja ispred drugih učenika i održali kratka izlaganja na teme: „I ples je sport“, „Stolni tenis“, „Gimnastika“ i „Bacanje kugle“ te na taj način promovirali zdravi život kao dio života suvremenog čovjeka.

Na Dan građanskog odgoja održan je i susret učenika sedmih i osmih razreda sa sportašima atletičarima Hrvojem Cafukom i Markom Zrnićem koji su učenicima pričali o svojim treninzima, uspjesima, nadanjima, trudu, nagradama i osjećajima koji prožimaju sportaše na njihovom uspjehu. Učenici su ispitivali i sa zanimanjem sudjelovali u ovom razgovoru.

I kao kruna svih događanja, otvorena je staza za skakanje u dalj i pješčanik. Učitelj Damir Fotak  demonstrirao je skokove u dalj, a poslije njega su to mogli učiniti i svi zainteresirani učenici. Svečanost otvaranja je obilježio i zbor izvodeći himnu naše škole  „Sračinec, Sračinec moj“. Ravnateljica škole Lidija Valec održala je prigodan govor govoreći o važnosti tjelesno-zdravstvene kulture kao i o važnosti građanskog odgoja kao odgoja koji je temelj za razvoj modernog, suvremenog građanina.

Tijekom travnja slijedi još jedna radionica koju će s učenicima provesti učitelji na Satovima razrednika na temu projekta „Trči, skoči, u pijesak se smoči“. Trčimo, veselimo se, skačemo i u znanje i kvalitetan život ulazimo, cilj je ovog Dana građanskog odgoja.

Ovaj projekt, kao i sam dan obilježavanja GOO-a, osmislila je voditeljica GOO u OŠ Sračinec Margareta Skuhala Juričić, prof.