NAJČITAČICA OŠ SRAČINEC Karolina Jelkić iz 4.b razreda

Autor: Melita Jeremić, 17. 11. 2014.

Povodom Dana hrvatskih knjižnica koji se obilježava 11. studenog, ove godine su po prvi puta proglašeni najčitači u školama Varaždinske županije. Na zajednički susret u županijsku palaču pozvani su učenici osnovnih i srednjih škola koje su njihovi knjižničari izabrali kao najveće ljubitelje knjiga i to u vrijeme kad je internet na prvom mjestu u životu mladih ljudi.

Tako se čulo da su pojedini učenici u jednoj školskoj godini pročitali i više od osamdeset knjiga što je izvanredan uspjeh. Svi učenici najčitači nagrađeni su poznatom  knjigom australskog romanopisca Markusa Zusaka Kradljivica knjiga koju će neki moći čitati odmah, a drugi nešto kasnije kad budu stariji. Knjige im je uručio zamjenik župana Alen Kišić koji je i sam kao osnovnoškolac bio proglašen najčitačem ludbreške knjižnice. Naša predstavnica najčitačica bila je Karolina Jelkić, učenica 4.b razreda. Ona gotovo svakodnevno dolazi u školsku knjižnicu kako joj ne bi promaknuo ni jedan novi naslov te već od prvog razreda ima pozamašan popis pročitanih knjiga.

Stručno povjerenstvo županijskog natječaja za najčitače je također među svim knjigoljupcima posebno nagradilo one s najvećim brojem pročitanih knjiga i nagradilo ih dodatnom knjigom. Sudjelovalo je 41 osnovna i 8 srednjih škola. Na kraju proglašenja nastavilo se druženje uz klipiće i sokove te razgovor o tome koju sljedeću knjigu treba pročitati.