Jadrano Bitenc u OŠ Sračinec

Autor: Tamara Šobak, 20. 5. 2019.

(Tekst pripremila: Grozdana Njegovec, knjižičarka)

U četvrtak, 16. svibnja 2019. održao se susret s književnikom koji za razliku od većine pisaca ne dolazi iz Zagreba nego iz mjesta blizu našeg glavnog grada, Ivanić Grada. To je pisac Jadranko Bitenc čija knjiga je uvrštena u lektiru šestog razreda pod naslovom Twist na bazenu

Pod drugim satom nastave u holu škole okupili su se učenici petih, šestih i sedmih razreda koji su htjeli prisustvovati tom susretu, a mnogi od njih su i pročitali neke od njegovih knjiga. Iako je susret trajao samo jedan školski sat, učenici su imali prilike donekle upoznati pisca i čuti otkuda crpi motivaciju za svoje pisanje, a također i saznati neke zanimljivosti iz njegovog života koje je pretočio u svoje romane.

Jadrano Bitenc nije izdao puno knjiga jer, kako kaže, on knjige „ne štanca“ nego u jednom razdoblju skuplja „materijal“ koji će kasnije obraditi i zatim napisati knjigu. Ona prva faza u kojoj se rađa ideja o tome što pisati smatra ljepšim dijelom svog posla od samog pisalačkog umijeća.

Prva knjiga koju je objavio još 1983. je njegov autobiografski roman Twist na bazenu u kojem se isprepliću kriminalistički i ljubavni elementi. Rodio se Sloveniji i kako mu je otac bio časnik vojske, u djetinjstvu se puno selio po Hrvatskoj. Svake godine razred je završavao u drugoj školi, no unatoč tome je bio odličan učenik. Nakon srednje škole upisao je školu za pilote i nekoliko godina letio svim vrstama aviona, no kasnije je upisao Filozofski fakultet, književni smjer jer ga je to više zanimalo od avijacije. U tom prvom romanu piše o dječaku iz Bregane, o nesretnom djetinjstvu, o prijateljstvu, o školskoj ljubavi... Nastavak ove priče nalazi se u drugoj knjizi Pyjama blues. Poslije toga objavio je još nekoliko knjiga za djecu i mlade od kojih su najpoznatije Lana, godina mačke, Osmijeh nepopravljivog optimista i Meko okidanje.

U razgovoru s učenicima književnik je nastojao dati zanimljive odgovore na njihova pitanja, a najbolji savjet svima bio je taj da živiš svoje snove i budeš uporan u ostvarivanju svojih ciljeva. Iako je imao teškoća u životu, sada ima sretnu obitelj i posao koji voli, a pisanje mu stvara poseban užitak. Jadranko Bitenc je inače voditelj Centra za kulturu u Ivanić Gradu, a sve svoje slobodno vrijeme posvećuje pisanju i književnom radu. Nakon što objavi knjigu, književnik voli i nekud otputovati pa su putovanja njegova druga ljubav u životu.

Susret je završio u dobrom raspoloženju s porukom da se zakaže sastanak neki drugi put.